Ашваганда (Withania somnifera) – це давня лікарська рослина, яка використовується в аюрведичній медицині протягом століть. Відомий своїми адаптогенними властивостями, цей засіб допомагає організму боротися зі стресом, підтримує загальний стан здоров'я і навіть може покращити фізичну витривалість. Однак сучасна медицина довгий час була скептично налаштована щодо її користі — до недавнього часу.
Нові дослідження підтверджують багато з традиційних застосувань ашваганди. Дослідження показують, що прийом капсул ашваганди може знизити рівень тривоги, покращити сон, підвищити фізичну продуктивність і зміцнити імунітет. Саме тому ашваганда стала улюбленою добавкою для тих, хто прагне оптимізувати роботу тіла, розуму і загальне самопочуття.
Давайте розглянемо, що таке Ашваганда, її властивості та які науково доведені переваги має її додавання до вашого режиму харчування.
Що таке Ашваганда?
Ашваганда — це корінь, який використовується в аюрведичній медицині — традиційній індійській системі медицини. Вона росте в Індії, Африці та на Близькому Сході.
Ашваганда належить до адаптогенів – групи природних речовин, які допомагають організму адаптуватися до стресових ситуацій і підтримують нормальні фізіологічні процеси.
Основними активними компонентами ашваґанди є вітаноліди, які надають протизапальну та антиоксидантну дію. Також вони можуть знижувати рівень кортизолу, гормону стресу, і мають позитивний вплив на роботу мозку.
Традиційно чоловіки використовували ашваганду для підвищення життєвих сил, бадьорості, сексуального здоров'я та сили. Сьогодні це популярна добавка для покращення когнітивних функцій, настрою, фізичної продуктивності та загального здоров'я.
Що таке екстракт ашваганди KSM-66?
Якщо ви цікавитеся капсулами ашваганди, то, напевно, стикалися зі згадкою "екстракту ашваганди KSM-66". Але що це таке, і чим він відрізняється від звичайної ашваганди?
KSM-66 — це запатентована форма ашваганди, яка міститься в багатьох високоякісних добавках. Вона містить 5% вітанолідів — активних сполук, що забезпечують більшість корисних властивостей ашваганди.
Всі добавки з ашвагандою містять певну кількість вітанолідів, але їх концентрація може коливатися від 1% до понад 35%, залежно від того, як виробники вирощують, обробляють і зберігають рослину. Добавки, які не вказують вміст вітанолідів, можуть містити занадто мало для досягнення ефекту або надто багато, що може бути небезпечним.
Джерело вітанолідів також має значення. KSM-66 використовує тільки корінь ашваганди, тоді як деякі виробники використовую листя для зниження витрат. Хоча немає прямих доказів того, що добавки на основі листя шкідливі, більшість досліджень зосереджені на корені, а не на листі.
Саме тому KSM-66 вважається "золотим стандартом" екстрактів ашваганди, особливо для добавок.
Як працює ашваганда?
Як вже було згадано, користь ашваганди переважно походить від групи молекул, званих вітанолідами. Існує понад десяток вітанолідів, але найбільш важливими є вітанолід А і вітаферин А. Це найбільш потужні та поширені сполуки ашваганди.
Однак, незважаючи на прогрес у дослідженнях, ми все ще не повністю розуміємо, як адаптогени, такі як ашваганда, діють на мозок.
Одна з провідних теорій полягає в тому, що ашваганда впливає на гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникову систему (ГГНС) — систему, яка контролює реакцію організму на стрес. Це може пояснити її широкий вплив.
Проте ашваганда може по-різному впливати на ГГНС у різних людей, що пояснює змішані результати досліджень.
Топ-7 переваг ашваганди
Дослідження показують, що екстракт ашваганди KSM-66 надає такі сім основних переваг:
- Знижує рівень стресу та тривожності
- Покращує якість сну
- Підвищує фізичну витривалість і силу
- Знижує рівень кортизолу
- Покращує репродуктивне здоров'я у чоловіків
- Зменшує запалення та підвищує рівень антиоксидантів
- Підвищує імунітет
Розглянемо кожну з цих переваг детальніше.
1. Зниження рівня стресу та тривожності
Ашваганда найбільш відома своїми антистресовими властивостями. Основна причина цього ефекту полягає у здатності знижувати рівень кортизолу – головного гормону стресу.
Дослідження показують, що ашваганда допомагає знижувати рівень тривоги, викликаної хронічним стресом. В одному дослідженні люди з хронічним стресом повідомили про значне зниження рівня тривожності після прийому ашваганди. В іншому дослідженні було встановлено, що вона допомагає зменшити переїдання на тлі стресу у людей з ожирінням, що сприяло втраті ваги.
Ашваганда також виявилася ефективною для зменшення загальної тривожності, хоча ефект найсильніший, коли основною причиною є стрес.
Цікаво, що ашваганда може навіть покращувати соціальну активність. Дослідження на щурах показують підвищення соціальної взаємодії, а деякі дослідження на людях повідомляють про покращену комунікабельність як додатковий позитивний ефект, навіть якщо стрес не є основною причиною. Цей ефект може бути пов'язаний із впливом ашваганди на нейромедіатори, що регулюють настрій та соціальну поведінку.
Окрім своєї здатності знижувати стрес та тривожність, ашваганда також може бути корисною для людей, які страждають на депресію. Деякі дослідження свідчать, що регулярний прийом ашваґанди може поліпшувати настрій і знижувати симптоми депресії. Механізм дії цієї рослини в боротьбі з депресією ще не до кінця вивчений, проте її здатність впливати на рівень кортизолу та покращувати загальний емоційний стан робить її перспективною добавкою для тих, хто шукає природні методи покращення психічного здоров'я.
2. Покращення якості сну
Проблеми зі сном – це поширена скарга багатьох людей, і часто вони пов’язані з підвищеним рівнем стресу. Ашваганда не лише допомагає знизити стрес, а й поліпшує якість сну.
Дослідження показали, що регулярний прийом ашваґанди може збільшити тривалість та якість сну у людей із хронічними проблемами зі сном. Це пов'язано із загальною заспокійливою дією рослини на нервову систему та її здатністю знижувати рівень тривожності.
Окрім того, у тих, хто страждає від безсоння, ашваганда може скорочувати час, необхідний для засинання, та збільшувати загальну кількість часу, проведеного у фазі глибокого сну.
В одному восьмитижневому дослідженні, у якому взяли участь 80 осіб, були створені чотири групи: ті, хто не мав проблем зі сном, і ті, хто страждав на безсоння, причому кожна група отримувала або ашваганду, або плацебо. Дослідники давали учасникам, які приймали ашваганду, по 600 мг на добу (300 мг двічі на день), і відстежували такі показники, як час засинання, загальний час сну та розумову активність після пробудження на 1, 4 та 8 тижнях.
Результати були вражаючими. Ті, хто приймав капсули ашваганди, особливо люди з безсонням, засинали швидше, спали довше і повідомляли про кращу якість сну та більшу бадьорість вранці порівняно з групою плацебо.
Ще одне шеститижневе дослідження за участі 150 здорових дорослих із порушеннями сну дало схожі результати. Учасники, які приймали 120 мг екстракту ашваганди, показали значні покращення у швидкості засинання, загальному часі сну, ефективності сну та зменшенні пробуджень посеред ночі. Якість сну за власними оцінками підвищилася на 72% у групі ашваганди, у порівнянні з 29% у групі плацебо.
3. Підвищення фізичної витривалості і сили
Для тих, хто займається спортом або фітнесом, Ашваганда може бути справжнім помічником. Дослідження показують, що вона може підвищувати рівень фізичної продуктивності, збільшуючи силу та витривалість.
Ашваганда може покращити аеробну витривалість та сприяти зростанню м'язової маси. Наприклад, одне дослідження серед важкоатлетів, показало, що ті, хто приймав ашваґанду, набрали більше м'язової маси та втратили більше жирової тканини порівняно з тими, хто приймав плацебо.
Окрім того, ашваганда підвищує витривалість серцево-судинної системи, зокрема VO2 max. Це означає, що організм стає ефективніше використовувати кисень під час фізичних навантажень, що дозволяє тренуватися довше без почуття втоми.
Це особливо цікаво для спортсменів або тих, хто активно тренується, оскільки використання цієї добавки може значно покращити результати тренувань.
4. Зниження рівня кортизолу
Кортизол – це гормон, який виділяється залозами в умовах стресу. Хронічно підвищений рівень кортизолу може призводити до проблем зі сном, підвищення тиску, збільшення ваги та інших неприємних наслідків.
Дослідження показують, що Ашваганда може знижувати рівень кортизолу на 15-28%. В дослідженнях на тваринах це призводило до покращення імунної функції, оскільки кортизол може пригнічувати імунну систему.
5. Покращення репродуктивного здоров'я у чоловіків
Ще одна цікава властивість ашваґанди – це її позитивний вплив на рівень тестостерону та загальне репродуктивне здоров'я у чоловіків.
Протягом багатьох поколінь чоловіки використовували ашваганду для підвищення фертильності. Сучасні дослідження підтверджують це традиційне використання, показуючи, що ашваганда може покращити якість сперми, регулювати ключові гормони, що відповідають за фертильність, і захищати репродуктивну систему.
Ашваганда також допомагає зменшити стрес і тривогу, які є одними з основних причин сексуальної дисфункції. Наприклад, у дослідженні 2022 року, яке включало 50 здорових чоловіків, було показано, що екстракт кореня ашваганди покращує загальні функції, пов’язані з сексуальним здоров’ям, включаючи статевий потяг, збудження та продуктивність.
6. Зменшення запалення та підвищення рівня антиоксидантів
Результати досліджень щодо порушень пам'яті показують, що прийом капсул ашваганди допомагає зменшити запалення в мозку та захищає клітини мозку від оксидативного стресу. Цей ефект пов'язаний з вітаферином А та вітаноном, які сприяють відновленню нейронів і покращенню зв'язків між ними. Це може допомогти зберегти здоров'я мозку з віком та покращити когнітивні функції.
У дослідженнях ашваганда продемонструвала здатність покращувати пам'ять, увагу та загальні когнітивні здібності. Це робить її корисною не тільки для тих, хто хоче поліпшити свою концентрацію, а й для людей похилого віку, у яких є ризик зниження когнітивних функцій через старіння.
Завдяки своїм антиоксидантним та протизапальним властивостям, ашваганда також сприяє здоров'ю серця. Дослідження показують, що ашваганда допомагає знизити рівень "поганого" холестерину (LDL) та тригліцеридів, а також підвищує рівень "хорошого" холестерину (HDL). Це сприяє підтримці здоров'я серцево-судинної системи та знижує ризик розвитку серцевих хвороб.
7. Підвищення імунітету
Ашваганда позитивно впливає на імунну систему, однак точний механізм цієї дії до кінця не з’ясований. Можливо, це пов’язано з її здатністю знижувати рівень стресу, який часто пригнічує імунітет.
Іншими словами, ашваганда може покращувати імунну функцію опосередковано, зменшуючи стрес, а не безпосередньо впливаючи на імунну систему. Проте дослідження показують, що прийом капсул ашваганди може покращити кілька показників роботи імунітету, а також може відігравати важливу роль у профілактиці або лікуванні респіраторних інфекцій.
Антиоксидантні та протизапальні властивості ашваганди можуть пояснити деякі з її імуностимулюючих ефектів. Наприклад, дослідження показують, що прийом від 500 до 5000 мг ашваганди протягом 8-12 тижнів підвищує рівень антиоксидантів, знижує показники оксидативного стресу, такі як малоновий діальдегід, і покращує відновлення після фізичних навантажень, функцію легенів та загальне самопочуття.
Чи підвищує ашваганда рівень тестостерону?
Поширена думка, що ашваганда збільшує вироблення тестостерону, стимулюючи вироблення цього гормону навіть у здорових чоловіків. Це твердження не зовсім точне, але існують докази, що ашваганда може підвищувати рівень тестостерону в певних випадках.
Наприклад, ашваганда показала здатність підвищувати рівень тестостерону у чоловіків із проблемами фертильності, особливо якщо вони пов'язані зі стресом або поганою якістю сперми. Цей ефект може бути пов’язаний з антиоксидантними властивостями ашваганди, які допомагають захищати яєчка і покращувати вироблення гормонів.
Єдине дослідження, яке вивчало вплив ашваганди на рівень тестостерону у здорових чоловіків, проводилось серед новачків у важкій атлетиці. У цьому дослідженні ашваганда сприяла збільшенню м’язової маси та сили, а рівень тестостерону підвищився приблизно на 15%.
Цікаво, що це приріст тестостерону, ймовірно, був побічним ефектом нарощування м’язової маси, а не причиною самого приросту. Адже зміцнення м’язів може природним чином підвищувати рівень тестостерону у важкоатлетів-початківців.
На жаль, недостатньо доказів, щоб стверджувати, що ашваганда підвищує рівень тестостерону у здорових і активних чоловіків. Її роль, ймовірно, більше пов’язана із захистом яєчок від оксидативного стресу, ніж з безпосереднім підвищенням рівня тестостерону. Таким чином, хоча прийом капсул ашваганди технічно може підвищити рівень тестостерону, цей ефект, буде більш актуальний для чоловіків з проблемами фертильності або тих, хто має справу з гормональним дисбалансом, викликаним стресом.
Цікаво, що ашваганда також може підвищити лібідо, але це може бути не пов’язано з рівнем тестостерону. Наприклад, дослідження на жінках показали поліпшення статевої функції без будь-яких змін тестостерону.
Як приймати ашваґанду?
Дозування ашваґанди може змінюватись залежно від цілей і індивідуальних особливостей організму. Загалом, більшість досліджень показують, що найефективніша доза ашваганди становить 500-600 мг на день. Проте, для різних випадків можуть бути рекомендовані різні дози:
- Для зниження стресу та тривожності: Рекомендована доза варіюється від 300 до 600 мг на добу.
- Для покращення фізичної витривалості: Можна використовувати дозу від 500 до 1,000 мг на день.
- Для поліпшення сну: Від 300 до 500 мг перед сном може допомогти покращити якість сну.
Зазвичай рекомендується приймати її під час їжі, хоча це не є суворою вимогою.
Важливо пам'ятати, що ашваганда є безпечною добавкою, проте перед її прийомом варто проконсультуватися з лікарем, особливо за наявності хронічних захворювань чи прийомі інших лікарських засобів.
Чи є побічні ефекти ашваганди?
Ашваганда загалом вважається безпечною при вживанні у рекомендованих дозах. Однак, у деяких людей можуть виникати незначні побічні ефекти, такі як розлад шлунку, діарея або сонливість. Ці ефекти варіюються: деякі люди повідомляють про неочікувані переваги, такі як покращення апетиту чи лібідо, тоді як інші стикаються з такими реакціями, як запаморочення.
Багато користувачів також відзначають поліпшення якості сну, але є випадки, коли спостерігалося зворотне — порушення сну.
Одним із потенційних проблем є її вплив на функцію щитоподібної залози. Ашваганда може підвищувати рівень гормонів щитовидної залози (Т3 і Т4), що може бути корисним для людей із субклінічним гіпотиреозом. Однак ефект може бути непередбачуваним, і є щонайменше один випадок тиреотоксикозу (надлишок гормонів щитовидної залози), пов’язаний із її використанням.
З цієї причини людям із підвищеною функцією щитовидної залози або тим, хто приймає ліки від щитовидної залози, слід уникати ашваганди.
Важливо також відзначити, що Ашваганда не рекомендується вагітним жінкам або людям із аутоімунними захворюваннями, такими як системний червоний вовчак або розсіяний склероз, оскільки вона може впливати на імунну систему.
Підсумок
Ашваганда – це потужна адаптогенна рослина, яка може значно покращити самопочуття. Вона допомагає знизити рівень стресу та тривожності, покращує сон, підвищує фізичну витривалість, підтримує здоров'я мозку та серця, а також покращує репродуктивне здоров'я у чоловіків.
Завдяки своїм антиоксидантним та протизапальним властивостям, ашваганда є перспективним засобом для підтримки загального стану здоров'я. Хоча більшість людей може приймати її без проблем, важливо дотримуватися рекомендованих доз і проконсультуватися з лікарем перед початком використання цієї добавки.
Поширені запитання:
#1: Чим корисна ашваганда для спортсменів?
Ашваганда пропонує спортсменам чимало переваг, особливо у покращенні когнітивних здібностей, реакції та гостроти розуму.
Зокрема, одне дослідження показало, що прийом 250 мг ашваґанди двічі на день покращив швидкість реакції, здатність до прийняття рішень та концентрацію уваги у здорових молодих людей. Ці навички є надзвичайно важливими для спортсменів, які повинні швидко та точно приймати рішення під час напружених змагань.
Крім того, Ашваганда стабілізує настрій і знижує рівень стресу, що допомагає спортсменам залишатися зібраними та сконцентрованими під час змагань. Її здатність знижувати рівень кортизолу сприяє швидшому відновленню після тренувань і покращує фізичну продуктивність.
Окрім психологічних переваг, ашваганда також допомагає підвищити витривалість, силу та покращує відновлення після навантажень.
#2: Як ашваганда впливає на випадіння волосся?
Багато людей цікавляться, чи може ашваганда допомогти при випадінні волосся. Хоча немає переконливих доказів, що ашваганда здатна запобігти або зупинити випадіння волосся, одне дослідження дало певні підстави для надії.
Лікарі з Департаменту внутрішньої медицини Нью-Йорка виявили, що ашваганда ефективна при лікуванні вродженої гіперплазії надниркових залоз, генетичного розладу, який може призводити до випадіння волосся. Хоча це лише один випадок і його недостатньо для широких висновків, він може дати надію тим, хто стикається з подібною проблемою.
Загалом, немає вагомих доказів, що пов'язують ашваґанду з поліпшенням стану волосся. Отже, хоча ашваганда не є доведеним засобом проти випадіння волосся, вона може бути варіантом для тих, хто має специфічні проблеми, як-от вроджена гіперплазія надниркових залоз.
#3: Скільки часу потрібно, щоб ашваганда почала діяти?
Більшість досліджень показують, що регулярний прийом ашваґанди сприяє поліпшенню фізичного та емоційного стану через 4–12 тижнів. Проте точний час може відрізнятися залежно від індивідуальних особливостей кожної людини.
Наукові джерела:
- Law, Yu Li Lydia, et al. “Effects of Two and Five Days of Creatine Loading on Muscular Strength and Anaerobic Power in Trained Athletes.” Journal of Strength and Conditioning Research, vol. 23, no. 3, May 2009, pp. 906–914, https://doi.org/10.1519/jsc.0b013e3181a06c59. Accessed 9 Apr. 2021.
- Bonilla, Diego A., et al. “Effects of Ashwagandha (Withania Somnifera) on Physical Performance: Systematic Review and Bayesian Meta-Analysis.” Journal of Functional Morphology and Kinesiology, vol. 6, no. 1, 11 Feb. 2021, p. 20, https://doi.org/10.3390/jfmk6010020.
- Bonilla, Diego A., et al. “Effects of Ashwagandha (Withania Somnifera) on Physical Performance: Systematic Review and Bayesian Meta-Analysis.” Journal of Functional Morphology and Kinesiology, vol. 6, no. 1, 11 Feb. 2021, p. 20, https://doi.org/10.3390/jfmk6010020.
- Wankhede, Sachin, et al. “Examining the Effect of Withania Somnifera Supplementation on Muscle Strength and Recovery: A Randomized Controlled Trial.” Journal of the International Society of Sports Nutrition, vol. 12, no. 1, 2015, p. 43, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609282, https://doi.org/10.1186/s12970-015-0104-9.
- Pérez-Gómez, Jorge, et al. “Effects of Ashwagandha (Withania Somnifera) on VO2max: A Systematic Review and Meta-Analysis.” Nutrients, vol. 12, no. 4, 17 Apr. 2020, p. 1119, https://doi.org/10.3390/nu12041119.
- Shenoy, Shweta, et al. “Effects of Eight-Week Supplementation of Ashwagandha on Cardiorespiratory Endurance in Elite Indian Cyclists.” Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, vol. 3, no. 4, 2012, pp. 209–14, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23326093, https://doi.org/10.4103/0975-9476.104444. Accessed 30 Sept. 2019.
- Js, Sandhu, et al. “Effects of Withania Somnifera (Ashwagandha) and Terminalia Arjuna (Arjuna) on Physical Performance and Cardiorespiratory Endurance in Healthy Young Adults.” International Journal of Ayurveda Research, 1 July 2010, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21170205/.
- K, Chandrasekhar, et al. “A Prospective, Randomized Double-Blind, Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults.” Indian Journal of Psychological Medicine, 1 July 2012, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/.
- Choudhary, Dnyanraj, et al. “Body Weight Management in Adults under Chronic Stress through Treatment with Ashwagandha Root Extract.” Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, vol. 22, no. 1, 1 Jan. 2017, pp. 96–106, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871210/, https://doi.org/10.1177/2156587216641830.
- Pratte, Morgan A., et al. “An Alternative Treatment for Anxiety: A Systematic Review of Human Trial Results Reported for the Ayurvedic Herb Ashwagandha (Withania Somnifera).” The Journal of Alternative and Complementary Medicine, vol. 20, no. 12, Dec. 2014, pp. 901–908, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4270108/, https://doi.org/10.1089/acm.2014.0177.
- Cooley, Kieran, et al. “Naturopathic Care for Anxiety: A Randomized Controlled Trial ISRCTN78958974.” PLoS ONE, vol. 4, no. 8, 31 Aug. 2009, p. e6628, journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0006628, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0006628.
- Andrade, C., et al. “A Double-Blind, Placebo-Controlled Evaluation of the Anxiolytic Efficacy Ff an Ethanolic Extract of Withania Somnifera.” Indian Journal of Psychiatry, vol. 42, no. 3, 1 July 2000, pp. 295–301, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21407960/.
- Biswal, Biswa Mohan, et al. “Effect of Withania Somnifera (Ashwagandha) on the Development of Chemotherapy-Induced Fatigue and Quality of Life in Breast Cancer Patients.” Integrative Cancer Therapies, vol. 12, no. 4, 2013, pp. 312–22, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23142798, https://doi.org/10.1177/1534735412464551.
- Chandrasekhar, K, et al. “A Prospective, Randomized Double-Blind, Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults.” Indian Journal of Psychological Medicine, vol. 34, no. 3, 2012, pp. 255–62, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798, https://doi.org/10.4103/0253-7176.106022.
- Mahdi, Abbas Ali, et al. “Withania SomniferaImproves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2011, 2011, pp. 1–9, https://doi.org/10.1093/ecam/nep138. Accessed 28 Aug. 2020.
- Khan, Beenish, et al. “Augmentation and Proliferation of T Lymphocytes and Th-1 Cytokines by Withania Somnifera in Stressed Mice.” International Immunopharmacology, vol. 6, no. 9, 1 Sept. 2006, pp. 1394–1403, https://doi.org/10.1016/j.intimp.2006.04.001. Accessed 6 Oct. 2023.
- Kour, Kiranjeet, et al. “Restoration of Stress-Induced Altered T Cell Function and Corresponding Cytokines Patterns by Withanolide A.” International Immunopharmacology, vol. 9, no. 10, Sept. 2009, pp. 1137–1144, https://doi.org/10.1016/j.intimp.2009.05.011. Accessed 29 Nov. 2020.
- D’cruz, Migita, and Chittaranjan Andrade. “Potential Clinical Applications of Ashwagandha (Withania Somnifera) in Medicine and Neuropsychiatry.” Expert Review of Clinical Pharmacology, 4 Sept. 2022, https://doi.org/10.1080/17512433.2022.2121699. Accessed 7 Sept. 2022.
- Cheah, Kae Ling, et al. “Effect of Ashwagandha (Withania Somnifera) Extract on Sleep: A Systematic Review and Meta-Analysis.” PLOS ONE, vol. 16, no. 9, 24 Sept. 2021, p. e0257843, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0257843.
- Langade, Deepak, et al. “Clinical Evaluation of the Pharmacological Impact of Ashwagandha Root Extract on Sleep in Healthy Volunteers and Insomnia Patients: A Double-Blind, Randomized, Parallel-Group, Placebo-Controlled Study.” Journal of Ethnopharmacology, vol. 264, Jan. 2021, p. 113276, https://doi.org/10.1016/j.jep.2020.113276.
- Deshpande, Abhijit, et al. “A Randomized, Double Blind, Placebo Controlled Study to Evaluate the Effects of Ashwagandha (Withania Somnifera) Extract on Sleep Quality in Healthy Adults.” Sleep Medicine, vol. 72, Mar. 2020, https://doi.org/10.1016/j.sleep.2020.03.012.
- D’cruz, Migita, and Chittaranjan Andrade. “Potential Clinical Applications of Ashwagandha (Withania Somnifera) in Medicine and Neuropsychiatry.” Expert Review of Clinical Pharmacology, 4 Sept. 2022, https://doi.org/10.1080/17512433.2022.2121699.
- Konar, Arpita, et al. “Protective Role of Ashwagandha Leaf Extract and Its Component Withanone on Scopolamine-Induced Changes in the Brain and Brain-Derived Cells.” PloS One, vol. 6, no. 11, 2011, p. e27265, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22096544/, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0027265. Accessed 19 Aug. 2020.
- Mahdi, Abbas Ali, et al. “Withania SomniferaImproves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2011, 2011, pp. 1–9, https://doi.org/10.1093/ecam/nep138.
- Ambiye, Vijay R., et al. “Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania Somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2013, no. 1, 2013, pp. 1–6, downloads.hindawi.com/journals/ecam/2013/571420.pdf, https://doi.org/10.1155/2013/571420.
- Kumar, Arun, et al. “Phytoremedial Effect of Withania Somnifera against Arsenic-Induced Testicular Toxicity in Charles Foster Rats.” Avicenna Journal of Phytomedicine, vol. 5, no. 4, 2015, pp. 355–64, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4587609/. Accessed 25 Sept. 2024.
- Gupta, Ashish, et al. “Efficacy of Withania Somnifera on Seminal Plasma Metabolites of Infertile Males: A Proton NMR Study at 800MHz.” Journal of Ethnopharmacology, vol. 149, no. 1, Aug. 2013, pp. 208–214, https://doi.org/10.1016/j.jep.2013.06.024. Accessed 21 June 2020.
- Nasimi Doost Azgomi, Ramin, et al. “Effects of Withania Somnifera on Reproductive System: A Systematic Review of the Available Evidence.” BioMed Research International, vol. 2018, no. 1, 24 Jan. 2018, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5833251/, https://doi.org/10.1155/2018/4076430.
- Chauhan, Sanjaya, et al. “Effect of Standardized Root Extract of Ashwagandha (Withania Somnifera) on Well‐Being and Sexual Performance in Adult Males: A Randomized Controlled Trial.” Health Science Reports, vol. 5, no. 4, July 2022, https://doi.org/10.1002/hsr2.741.
- Adam, Emma K., et al. “Diurnal Cortisol Slopes and Mental and Physical Health Outcomes: A Systematic Review and Meta-Analysis.” Psychoneuroendocrinology, vol. 83, no. 83, Sept. 2017, pp. 25–41, https://doi.org/10.1016/j.psyneuen.2017.05.018.
- Tharakan, Ajit, et al. “Immunomodulatory Effect of Withania Somnifera (Ashwagandha) Extract—a Randomized, Double-Blind, Placebo Controlled Trial with an Open Label Extension on Healthy Participants.” Journal of Clinical Medicine, vol. 10, no. 16, 18 Aug. 2021, p. 3644, https://doi.org/10.3390/jcm10163644.
- Mikolai, Jeremy, et al. “In Vivo Effects of Ashwagandha (Withania Somnifera) Extract on the Activation of Lymphocytes.” Journal of Alternative and Complementary Medicine (New York, N.Y.), vol. 15, no. 4, 2009, pp. 423–30, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19388865, https://doi.org/10.1089/acm.2008.0215. Accessed 10 Apr. 2020.
- Chopra, Arvind, et al. “Withania Somnifera as a Safer Option to Hydroxychloroquine in the Chemoprophylaxis of COVID-19: Results of Interim Analysis.” Complementary Therapies in Medicine, vol. 62, 1 Nov. 2021, p. 102768, www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC8372474/, https://doi.org/10.1016/j.ctim.2021.102768. Accessed 4 Nov. 2021.
- Tiwari, Shashank, et al. “A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial on the Effect of Ashwagandha (Withania Somnifera Dunal.) Root Extract in Improving Cardiorespiratory Endurance and Recovery in Healthy Athletic Adults.” Journal of Ethnopharmacology, vol. 272, Feb. 2021, p. 113929, https://doi.org/10.1016/j.jep.2021.113929.
- Shukla, Kamla Kant, et al. “Withania Somnifera Improves Semen Quality by Combating Oxidative Stress and Cell Death and Improving Essential Metal Concentrations.” Reproductive BioMedicine Online, vol. 22, no. 5, May 2011, pp. 421–427, https://doi.org/10.1016/j.rbmo.2011.01.010. Accessed 21 June 2020.
- Singh, Priyam, et al. “Withania Somnifera (L.) Dunal as Add-on Therapy for COPD Patients: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind Study.” Frontiers in Pharmacology, vol. 13, 16 June 2022, https://doi.org/10.3389/fphar.2022.901710. Accessed 6 July 2022.
- Shariat, Ardalan, et al. “Intensive Resistance Exercise and Circadian Salivary Testosterone Concentrations among Young Male Recreational Lifters.” Journal of Strength and Conditioning Research, vol. 29, no. 1, Jan. 2015, pp. 151–158, https://doi.org/10.1519/jsc.0000000000000632. Accessed 4 May 2021.
- Dongre, Swati, et al. “Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania Somnifera) Root Extract in Improving Sexual Function in Women: A Pilot Study.” BioMed Research International, vol. 2015, 2015, pp. 1–9, https://doi.org/10.1155/2015/284154.
- Aa, Raut, et al. “Exploratory Study to Evaluate Tolerability, Safety, and Activity of Ashwagandha (Withania Somnifera) in Healthy Volunteers.” Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 1 July 2012, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23125505/.
- Panda, Sunanda, and Anand Kar. “Changes in Thyroid Hormone Concentrations after Administration of Ashwagandha Root Extract to Adult Male Mice.” Journal of Pharmacy and Pharmacology, vol. 50, no. 9, Sept. 1998, pp. 1065–1068, https://doi.org/10.1111/j.2042-7158.1998.tb06923.x. Accessed 12 June 2020.
- Sharma, Ashok Kumar, et al. “Efficacy and Safety of Ashwagandha Root Extract in Subclinical Hypothyroid Patients: A Double-Blind, Randomized Placebo-Controlled Trial.” Journal of Alternative and Complementary Medicine (New York, N.Y.), vol. 24, no. 3, 2018, pp. 243–248, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28829155, https://doi.org/10.1089/acm.2017.0183.
- van der Hooft, C. S., et al. “[Thyrotoxicosis Following the Use of Ashwagandha].” Nederlands Tijdschrift Voor Geneeskunde, vol. 149, no. 47, 19 Nov. 2005, pp. 2637–2638, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16355578/.
- Abdulla, Naseem Mohammed, et al. “Heavy Metal Content of Herbal Health Supplement Products in Dubai – UAE: A Cross-Sectional Study.” BMC Complementary and Alternative Medicine, vol. 19, no. 1, 21 Oct. 2019, https://doi.org/10.1186/s12906-019-2693-3. Accessed 28 Mar. 2021.
- Sakharkar, Prashant. “Lead Poisoning due to Herbal Medications.” Indian Journal of Clinical Biochemistry, vol. 32, no. 4, 22 July 2017, pp. 500–501, https://doi.org/10.1007/s12291-017-0678-x. Accessed 31 Aug. 2021.
- Pingali, Usharani, et al. “Effect of Standardized Aqueous Extract of Withania Somniferaon Tests of Cognitive and Psychomotor Performance in Healthy Human Participants.” Pharmacognosy Research, vol. 6, no. 1, 2014, p. 12, https://doi.org/10.4103/0974-8490.122912.
- Chengappa, K. N. Roy, et al. “Randomized Placebo-Controlled Adjunctive Study of an Extract OfWithania Somniferafor Cognitive Dysfunction in Bipolar Disorder.” The Journal of Clinical Psychiatry, vol. 74, no. 11, 15 Nov. 2013, pp. 1076–1083, https://doi.org/10.4088/jcp.13m08413. Accessed 4 May 2020.
- Kalani, A., et al. “Ashwagandha Root in the Treatment of Non-Classical Adrenal Hyperplasia.” Case Reports, vol. 2012, no. sep14 1, 17 Sept. 2012, pp. bcr2012006989–bcr2012006989, https://doi.org/10.1136/bcr-2012-006989.
- Akhgarjand, Camellia, et al. “Does Ashwagandha Supplementation Have a Beneficial Effect on the Management of Anxiety and Stress? A Systematic Review and Meta‐Analysis of Randomized Controlled Trials.” Phytotherapy Research, vol. 36, no. 11, 25 Aug. 2022, https://doi.org/10.1002/ptr.7598.