Рослини - це по суті перші добавки, які використовували наші предки, коли не було усіляких БАДів. Різноманітні корисні ефекти, в тому числі лікувальні, отримували з коріння, листя, трав перетирали їх, робили настої тощо. Один з таких найстаріших адаптогенів - це ашваганда. Їй приписують боротьбу зі стресом, підвищення витривалості та навіть збільшення рівня тестостерону. А що ж насправді? Давайте розберемо дослідження, дані і відгуки, щоб зробити свої висновки про ашваганду.
Ашваганда також відома, як «індійський женьшень». Це травʼянистий чагарник, коріння і ягоди якого використовували здавна через його лікувальні властивості. Його побратимами можна назвати сибірський женьшень (елеутерокок) або китайський женьшень. Кожен із них має свої унікальні хімічні сполуки та дію на організм. Наприклад, елеутерокок частіше вживають для укріплення імунітету та захисту від інфекцій.
Ашваганда містить численні біологічні сполуки, які по різному впливають на функції організму, процеси, гормональну систему і відноситься до адаптогенів. Цей фітотерапевтичний термін означає, що ця речовина допомагає організму реагувати психічний і фізичний стрес ззовні, і сприяє відновленню до нормального емоційного стану чи відновлення функцій організму. Простими словами, якщо в житті зараз складний період, зміни, постійні стреси, нестача сну, незвичні навантаження, то адаптогени ашваганда та інші компоненти всередині неї допоможуть адаптуватися та справлятися з цими змінами.
Які позитивні ефекти дає ашваганда?
Прийом добавки допомагає зі стресовими ситуаціями, позитивно впливає на нервову систему і як наслідок зменшує загальну втому організму.
Також вивчали терапевтичну дію. Прийом ашваганди суттєво полегшив стан тривожності. Ще захищає нервові клітини від шкідливого окислювального стресу та сприяє їх відновленню. Також сприяє покращенню сну, особливо у людей, у яких є проблеми з безсонням.
Тривалий прийом ашваганди, більше місяця, показав, що памʼять, когнітивні функції, фокус на задачах чи роботі значно покращилися.
Ашваганда має ще й іншу назву - це «сила коня», що свідчить про її властивості надавати енергію та витривалість. В декількох дослідженнях спостерігали збільшення споживання кисню організмом, а це головний показник збільшення витривалості, тому буде корисно використовувати спортсменам. Щоб справлятися з тривалими, обʼємними навантаженнями ашваганду і інші адаптогени треба вживати спортсменам в період серйозних тренувань. Взагалі ті, хто займається спортом, дають додаткове навантаження на організм, потребують додаткового відновлення ресурсів. Тому враховуючи ефект на працездатність, ашваганду та інші адаптогени теж можна комбінувати, щоб ефективно тренуватися.
Лібідо і тестостерон
Саме через це часто купують ашваганду. Мусимо попередити, що ефект не зрівняється з іншими препаратами. Тим не менш, в дослідженнях чоловіки приймали ашваганду і рівень тестостерону підвищився. Також ашваганда може бути корисна для лікування безпліддя. В іншому дослідженні зафіксували, що добавка підвищує сексуальну функцію у жінок. Це ті позитивні ефекти, які були зафіксовані в дослідженнях на людях.
Так як це рослина з багатьма біоактивними компонентами, то варто відмітити ще такі позитивні ефекти - покращує роботу серцево-судинної системи, допомагає контролювати рівень цукру в крові для людей з діабетом. Може зміцнювати імунну систему та захищає від інфекцій, а також запобігає розвитку ракових клітин.
Якщо ашваганда має стільки позитивних ефектів, то чому в неї немає широкого застосування?
Справа в тому, що дійсно, дані є але їх не так багато і недостатньо. Цікаво, що по ашваганді немає якихось спростувань, ніби воно не працює. А через те, що має різні ефекти, то немає точного пояснення чому саме ці компоненти так працюють. Ашваганда це не щось нове, вона має давню історію. З нашого досвіду скажемо, що ефект від рослинних екстрактів і добавок на всіх впливає по різному і тут важлива індивідуальна реакція, тому варто спробувати на собі.
Як і коли приймати ашваганду?
Важливо звертати увагу на порцію і концентрацію.Вітаноліди вважаються основними компонентами ашваганди. У тих самих дослідженнях використовуються стандартизовані екстракти від 1,5 до 35% вітанолідів. Цей показник концентрації має бути вказаний на упаковці, хоча часто його не пишуть. Отож, рекомендована мінімальна порція ашваганди - це 600 мг на день і концентрація 5-7%. Дозування можна підвищити для спортсменів при великих навантаженнях до 1-1,5 г на день, за умови що ви комфортно переносите цю порцію.
Приймається ашваганда щодня, краще ділити всю порцію на декілька прийомів, після їжі. Ашваганду можна пити навіть ввечері, тому що вона не має вираженної стимулюючої дії. В вечірній час ашваганда може навіть заспокоювати.
Для тренувань ашваганду можна комбінувати з іншими адаптогенами або навіть стимуляторами. Якщо необхідно покращити стан нервової системи, то варто комбінувати з магнієм та вітамінами групи В.
Ашваганду рекомендується приймати курсами по 2-3 місяці і робити таку ж перерву. Особливих заборон немає, проте приймаючи якісь ліки, треба бути обережними.
Який вердикт?
Основний ефект стосується опору до стресу та підняття загального тонусу організму. Інші ефекти помірні і відчутні в довгостроковій перспективі.