Як вибрати протеїн для набору м'язової маси? Який протеїн підійде худій людині і тому, хто «у тілі»? І головне питання, скільки можна набрати із банки протеїну?
Потрібно розуміти, що ви купуєте, протеїн – це білок, будівельний матеріал для м'язів. Якщо ви правильно тренуєтеся, організм буде створювати з білка свої власні м'язи. Протеїновий коктейль – це додаткове джерело білка до звичайної їжі.
Які основні принципи набору маси та чим може допомогти протеїн?
Для набору м'язів потрібно тренуватися правильно, з тяжкими навантаженнями та хорошим відновленням після них. Потрібно пити більше білка, ніж просто для існування, хоч би 1,5 г на 1 кг ваги тіла. Крім цього, потрібно споживати достатню кількість вуглеводів для енергії. Тобто їсти більше, ніж ви витрачаєте. Виходячи з цих завдань, протеїн вибрати нескладно. Дамо кілька порад.
Який протеїн за складом вибирати? Ізолят чи концентрат?
Різниця лише у ступені очищення. В ізоляті більше білка і відповідно менше вуглеводів та жирів. Багато хто пояснює так, ізолят для більш чистого набору м'язів. Хоча насправді це безглуздо. Різниця буде лише 1-2г на коктейль, тобто дуже мало. А ціна на ізолят значно вища, ви просто переплачуєте. Єдиний аргумент за ізолят – немає лактози (молочний цукор), у багатьох вона не засвоюється. По вуглеводам у складі, якщо ви худий і у вас швидкий обмін речовин, вибирайте будь-який протеїн. У вашому випадку можна навіть додати банан для підвищення калорійності. Але, якщо ви схильні до повноти, то швидше за все, з калорійністю у вас все гаразд, а ось протеїн краще брати ізолят. Білка у складі має бути понад 60-70%. Все що менше, це вже практично гейнер.
Сироватковий, казеїн, яєчний, комплексний, м'ясний протеїн, який вибрати?
Вибирайте будь-який, важливо лише загальна кількість білка, з'їдена за день. А всі ці варіанти приблизно однакові за своєю цінністю та складом. Ще є рослинні варіанти – соєвий, гороховий, пшеничний. Вони трохи «бідніші» за складом. Але, зате ціна нижча. Немає поняття «робочий» або «не робочий» протеїн, вибирайте на ваш гаманець. У ціну протеїну входить сировина, інгредієнти, плата за бренд та упаковку. Є дешевий сировинний протеїн, його зазвичай продають у величезних мішках, і йде без смаку. Брендові протеїни проходять додатковий ступінь очищення, прибирають вуглеводи та жири, додають смак та аромат, іноді й вітаміни. Такий протеїн краще розмішується та смачний як коктейль. Тому, не важливо якого бренду, типу і ціни протеїн, якщо ви розтягнете одну баночку на три місяці, то сенсу в цьому немає. У такому разі, краще взагалі не купувати протеїн, а додатково з'їдати 5-10 яєць за день, ефект буде краще. Рахуйте бюджет на 1-2 протеїнові коктейлі на день, це 1-2кг на місяць.
Скільки можна набрати із банки протеїну?
Це питання від новачків, які не знають, що таке протеїн та як він працює. Пояснимо простими словами. Коли ви дивитеся на банку протеїну, це те саме, що і пачка сиру, яйця або куряче філе. Все це є білком і ефект прийому однаковий. Не буває такого, що людина нічого не робить, сидить за комп'ютером і у нього ростуть м'язи, тому що він випиває два протеїнові коктейлі на день. Протеїн не є активатором м'язового росту або сильним анаболіком. Саме тренування дають сигнал для зростання м'язів. А не поява протеїну у вашому раціоні. Тому, тренування - це основа і ви можете обійтися без протеїну, просто з'їдайте додатково пачку сиру за день. Хоча, як правило, випити протеїновий коктейль набагато зручніше. Точних цифр, скільки ви наберете із однієї банки протеїну, ніхто вам не скаже. У всіх дуже різні організми, всі тренуються по-різному, харчуються також. Головне — це регулярність та розуміння, що й навіщо ви робите. Налаштовуйтесь на місяці наполегливої роботи, не ставте собі дурних цілей «накачатись за місяць у домашніх умовах».