Чи є засоби, які допомагають боротися зі стресом, зміцнюють здоров'я та імунітет, підвищують настрій і при цьому без побічних ефектів, як від кофеїну? Давайте поговоримо про адаптогени, вони мають дуже широкий спектр дії. Сюди відносять - женьшень, елеутерокок, лимонник китайський, рожеву радіолу та інші. Розкажемо, як їх правильно приймати та комбінувати, та як вони можуть допомогти спортсмену.
Адаптогени – це група добавок, переважно рослинного походження. Цим терміном позначають всякі речовини, які мають властивість нормалізувати функції організму, якщо виник якийсь збій. Сама назва як би натякає, допомагає організму адаптуватися до швидких змін умов, наприклад, спека, холод, голод, спрага, інфекції чи емоційні стреси. Наведемо яскравий приклад - мандрівники або альпіністи, вони дуже часто змінюють часові пояси, кліматичні зони або піднімаються високо в гори, де змінюється рівень кисню, це стресові ситуації. І в таких схожих випадках добавки допоможуть скоротити час адаптації.
Незважаючи на те, що існує велика кількість будь-яких добавок і рослин, всі вони мають схожі ефекти. Насамперед, це загальне зміцнення організму, зміцнює імунітет і стійкість до будь-яких інфекцій та вірусів, покращує роботу мозку та ментальну концентрацію. За допомогою цих натуральних добавок легше впоратися зі стресовими ситуаціями. Також вони знімають тривожність, якщо вас постійно мучать якісь думки.
Що стосується ефективності, то існує досить велика кількість досліджень щодо цих добавк, і всі вони показують хороші результати. Інша річ, що всі організми різні, і кожен може реагувати по-різному на ту чи іншу добавку. Хтось відчуває бадьорість і приплив сил, хтось розслаблення та спокій, хтось почав краще висипатися.
Що стосується застосування в спорті, то життя спортсмена наповнене тренуваннями і в причепі це постійний стрес, а адаптогени як раз і допомагають з ним краще впоратися. Вони підвищують фізичну працездатність, покращують роботу м'язів та допомагають оптимізувати витрати енергії, підвищують поріг втоми, що дозволяє тренуватися довше та ефективніше. Також прискорюють відновлення м'язових волокон та допомагають боротися з крепатурою, виводять токсини, які неминуче накопичуються після серйозних навантажень. Крім того, буде корисно тим, хто балується всякими енергетиками та передтренувальними комплексами, напевно, ви відчували «відхідняк», з адаптогенами таких проблем не буває, з ними немає різких стрибків бадьорості та енергії.
Які бувають адаптогени?
Що стосується рекомендацій щодо прийому, то дозування наводитимемо виключно з ознайомлювальною метою. Не дивлячись на те, що це лише трави, кожен реагує по-різному, тому приймайте акуратно, починайте з маленьких порцій.
Адаптогени випускаються у різних варіантах, наприклад, в аптеці можна купити дешеві настоянки на спирті, але такий варіант нам не подобається. Ми віддаємо перевагу чистим добавкам у вигляді капсул. Усередині капсул знаходиться подрібнена трава.
Почнемо з найвідомішого та найпопулярнішого – це женьшень. Це легкий стимулятор нервової системи, але на відміну від кофеїну, він не виснажує природні запаси організму і діє м'якше. Цю добавку можна приймати при загальній перевтомі, причому не важливо, це важка фізична праця або розумова робота в офісі. Взагалі дія женьшеню повільна і краще проявляє себе при тривалому прийомі. Але, якщо випити одноразово подвійне чи потрійне дозування, то значно підвищує працездатність. Але скрізь потрібні розумні підходи, в деяких випадках великі порції можуть викликати запаморочення. Середнє дозування – 1000 мг.
Ашваганда – індійський женьшень. За ефектами дуже схожий на попередній. Знижує кортизол, який в принципі є гормоном стресу. При цьому ашваганда не має вираженого підбадьорливого ефекту і якщо вам потрібен енергетик, то краще обрати інші варіанти. Середня доза ашваганди – 500-1000 мг.
Елеутерокок – сприяє адаптації організму до різних екстремальних умов. Також можна спробувати тим, хто метеозалежний, у кого часто болить голова на зміну погодних умов. Багато хто напевно вже використовував елеутерокок для підтримки імунного статусу та захисту від вірусних захворювань, що часто пропивають для профілактики. Тут середнє дозування вже трохи більше – 2000 мг.
Лимонник китайський – ефективний засіб при загальній втомі, млявості та сонливості, відновлення після перевтоми. Лимонник нормалізує артеріальний тиск, вгамовує спрагу, підвищує апетит і знімає м'язовий біль та втому. У порівнянні з іншими адаптогенами саме лимонник найсильніше стимулює центральну нервову систему, при цьому підвищується фізична та розумова працездатність. Це особливо буде корисно там, де потрібна концентрація уваги та швидке прийняття рішень. Загалом, для спорту саме те. Іноді може застосовуватися для лікування депресій та апатії. Ще одна цікава особливість – це підвищення кислотності шлунка, що покращує травлення та засвоєння їжі. Це особливо корисно тим, хто перебуває у періоді набору м'язової маси. Середня доза – 500-1000 мг.
Радіола рожева - з усіх адаптогенів у неї найсильніший вплив на роботу м'язів, тренуватися легше, а відновлення відбувається швидше. Її можна використовувати як легку альтернативу енергетикам. Після прийому організм буде легше переносити фізичні та емоційні навантаження. Ще нормалізує роботу серцево-судинної системи, що також актуально спортсменам і застосовується при застудах, а точніше для профілактики. Дозування – 500–1000 мг.
Взагалі є й інші добавки, ми поговорили про найпопулярніші. Якщо підсумувати за цілями, то для загального тонусу та зміцнення імунітету – це женьшень, ашваганда, елеутерокок. Для кращої роботи мозку - лимонник китайський, рожева радіола, ашваганда. Якщо потрібен заряд бадьорості, це радіола рожева і лимонник китайський.
А взагалі це не суворі правила та найкраще комбінувати. Наприклад, якщо ви не спортсмен і просто п'єте для профілактики простудних захворювань або для того, щоб краще впоратися зі стресами, використовуйте одну з добавок. А якщо вам потрібно щось для тренування щоб підбадьоритися, як альтернатива передтренніку, то скомбінуйте кілька варіантів, наприклад, 1000 мг женьшеню + 500мг радіоли + 500 мг лимонника китайсткого, за потребою можна додати трохи кофеїну або випити чашку кави. Як альтернативний варіант - візьміть 1000 мг радіоли + 2000 мг елеутерококу + амінокислоти (цитрулін, ВСАА або аланін) і вийде цікавий і корисний передтренник без побічних ефектів. Але експериментуйте акуратно з дозування, тому що буває непереносимість.
Як приймати адаптогени?
Є деякі загальні правила - це м'які натуральні добавки, тому працюють м'яко, найкраще проявляють себе після тривалого прийому. Тому приймати варто 1-2 місяці, а потім зробити перерву, тому що організм звикає чи замінити на інший адаптоген.
Приймати адаптогени краще у першій половині дня через 30 хвилин після їди або перед тренуванням.
Як і з усіма добавками є застереження та протипоказання. Не можна приймати при проблемах із серцево-судинною системою, проблемах з нервовою системою, при алергії та непереносимості.