Насправді, наше тіло дивовижне. Немає нутрієнта чи амінокислоти, яка буде впливати виключно на щось одне. Наприклад, потрібна для будівництва нігтя або потрібна для виробництва якогось одного гормону, спектр дії завжди широкий. По амінокислоті аргінін ми зупинимось на 4 основних ефектах, які найцікавіші та найдієвіші. Розберемося, що таке аргінін, кому його потрібно приймати та як саме приймати, щоб він дійсно засвоювався.

Аргінін – це звичайна амінокислота, яку ми отримуємо з білкової їжі. Хоча вона є напівзамінною, тобто організм за необхідності може самостійно синтезувати її з інших амінокислот, все одно вона відіграє багато фізіологічних функцій, в тому числі будівництво білків, м’язів, створення енергії.

Чим корисний додатковий прийом аргініну?

1. Підвищує ефективність тренувань.

Аналіз підгруп виявив, що прийом аргініну значно збільшив поглинання кисню, а це основний показник за яким вимірюється витривалість. При чому такого ефекту можна досягти тільки при прийомі окремо добавки в чистому вигляді, а не просто отримувати цю амінокислоту з білкової їжі. У спорті аргінін часто використовують через його вплив на оксид азоту. Завдяки цьому судини здатні розширюватись, кровотік покращується і інші поживні речовини краще циркулюють і доходять до м'язів. Саме таке потужне наповнення називають ефектом пампінгу, коли м'язи одразу наливаються, стають більш об’ємними та рельєфними, навіть візуально це дуже круто виглядає. Коли така доставка поживних речовин працює добре, то м’язи можуть працювати довше і швидше відновлюватись між вправами чи підходами. Це також показують дослідження та відгуки клієнтів. А що краще працюють м’язи, тим більше навантаження можна зробити на тренуванні.

За деякими даними прийом аргініну покращує викид інсуліну у кров, щоб забезпечити енергією. Крім того, організм може використовувати аргінін для виробництва креатину, а креатин це важливий інгредієнт, що накопичується в м’язах як заряд і дає енергію коли це потрібно для виконання швидких силових вправ. Звичайно, приймаючи креатин як добавку окремо, то отримуєш значно більший ефект, але просто відсікти роль аргініну неможливо.

2. Зниження артеріального тиску.

Через ті самі властивості стінки судин розширюються і тиск на них зменшується. Особисто ми маємо клієнтів, які приймають аргінін перед тренуванням і тренуються виключно з ним, тому що без нього тиск зашкалює і некомфортно. Також, дехто бавиться енергетиками чи стимуляторами які підвищують тиск, в такому випадку аргінін допоможе дещо стабілізувати тиск.
Звичайно цей ефект можна використовувати не тільки спортсменам. Прийом порції аргініну може слугувати одним із засобів для гіпертоніків, хоча звичайно не є аналогом звичайних препаратів. Це безпечна добавка амінокислота.

3. Відновлення та ріст м’язів.

Думаємо, дехто чув, що аргінін впливає на гормон росту, це дійсно важливий гормон для будівництва м’язів. Проте ми б сказали, що аргінін дійсно є учасником але не ключовим гравцем. Додатковий прийом аргініну, навіть в великих порціях, не дає суттєвого підвищення гормону росту. Аргінін вкрай необхідний для будівельної функції, він підтримує азотистий баланс без якого ріст м’язів просто неможливий.
Крім того, аргінін може діяти як відновник, полегшує м’язову втому, біль та крепатуру після тренувань. А також позитивно впливає на імунний захист, що актуально в період осінь-зима.

4. Покращення еректильної функції.

Тут саме користь для фізичної готовності до статевого акту. Коли орган має наповнитися кров’ю, а аргінін може покращити кровообіг. Тому в кого є проблеми з ерекцією, то аргінін допоможе.
Якщо говорити про лібідо, то сама амінокислота тут безсила. Оскільки бажання залежить від цілого комплексу факторів і за часту психологічних. А ось покращений кровотік може дійсно допомогти у вирішенні проблеми в купі з іншими добавками, варто спробувати додати цинк, трібулос, ашваганду або маку.
По цим ефектам дійсно цікаво, проте в тих же дослідженнях і відгуках бувають протиріччя. Спостерігається індивідуальна чутливість, хтось відчуває аргінін, хтось ні, хтось відчуває його виключно в комбінації з іншими добавками. За часту проблема полягає в тому, що аргінін може погано засвоюватись, від чого люди приймають маленькі недостатні порції або недостатньо тривалий час. Щоб отримати якнайбільше ефекту перейдемо до інструкції.

Як приймати L-аргінін?

Він є як у порошкових формах, так і в таблетках та капсулах. Зазвичай капсули і таблетки трохи дорожчі але для когось такий варіант зручніше, бо не відчувається смак при прийомі, а порошок може бути без смаку, проте дуже неприємний або є зі смаком, можна пити під час тренування.
Для більшості людей разове дозування від 3 до 8 г але не більше 20 г на добу. Тут варто уточнити, що звичайна форма L-аргініну нажаль має низьку біодоступність, тобто засвоїться від прийнятого всього 50-70%. Для прикладу, звичайний аргінін від компанії Kevin Levrone, тут хороше дозування на 1 таблетку 1 г, щоб отримати хоча б мінімальну порції 3 г і все це дійсно дійшло куди треба, то потрібно хоча б 5 таблеток. Є й інші покращенні форми аргініну, які за відгуками дійсно краще засвоюються, якщо приймати великі дозування. Наприклад, AAKG тут теж 1 г на таблетку але вже з нього отримуємо аргініну 650 мг, тобто щоб отримати 3 г треба хоча б 4 таблетки. Але в будь-якому випадку по аргініну краще завжди приймати більше, ніж написано. Рекомендується пити аргінін тривалий час 1-2 місяці, так ефект розкривається краще.

Коли приймати аргінін?

Для продуктивних тренувань приймаємо перед початком. Для відновлення можна прийняти ще порцію після тренування. Або якщо у вас день відпочинку, то ближче до вечора перед сном.
Великі порції аргініну в 10-20 г безпечні але при разовому прийомі можуть часто викликати дискомфорт і здуття.
А як же цитрулін, запитаєте ви? Аргінін же може вироблятися з цитруліну в організмі, та ще цитрулін має ті самі ефекти і краще засвоюється. В цьому є правда, дійсно багато людей замінює аргінін, якщо він погано сприймається, на цитрулін. Але вчені дослідили цікавий факт, що прийом разом і цитруліну, і аргініну краще підвищує рівень аргініну в плазмі. Тому поєднати 4 г цитруліну і 4 г аргініну буде краще, ніж чогось одного 8 г.

Аргінін часто включають в передтренувальні комплекси і поєднують з іншими інгредієнтами, так дійсно буде краще ефект. Для прикладу MST Amino Pump, тут є 3 г цитруліну малату, AAKG 1,6 г, аргініну 1,4 г. Аргінін взагалі комбінується з багатьма добавками, якщо для тренування, то найкраща комбінація це аргінін, цитрулін, креатин, бета-аланін. Після тренування, для відновлення аргінін, глютамін, таурін.

Дехто вважає, що аргінін може викликати герпес але це маячня. Аргінін не пов’язаний з виникненням цього захворювання, воно є вірусним. Він просто може відживлювати вірус, тому на час лікування краще відмовитись від аргініну. В цьому випадку краще додати амінокислоту лізин, яка буде протидіяти вірусу та пришвидшить лікування.
Аргінін – це дійсно важлива амінокислота, при умілому використанні можна отримати ряд переваг, як в спортивних так і не тільки досягненнях.